Teplo a rovnováha v zime. Jedlo ako liek podľa tradičnej čínskej medicíny

Tradičná čínska medicína (TČM) už po tisíce rokov ponúka komplexný pohľad na zdravie a rovnováhu tela, ktorý zohľadňuje nielen fyzické, ale aj energetické a emocionálne faktory. V TČM je jedným z kľúčových princípov sezónnosť, teda prispôsobenie životného štýlu a stravovania aktuálnemu obdobiu roka. Zima, ako jedno zo štyroch ročných období, je v tejto filozofii obzvlášť dôležitá, pretože predstavuje čas, kedy energia tela klesá, spomaľuje sa aktivita a obnovuje sa vnútorná rovnováha. Tento čas odpočinku je kľúčový pre regeneráciu, posilnenie imunity a prípravu na príchod jari.

Podľa TČM, zima vládne elementom vody a je obdobím, keď sa aktivita energie jin zvyšuje, čo vyžaduje dôraz na teplo a udržiavanie vnútornej vitality.
Zima je tiež spojená s obličkami - orgánom, ktorý reguluje energiu, vitalitu a našu schopnosť odolávať chorobám. Preto je stravovanie v tomto období nesmierne dôležité. Správne zvolené potraviny a jedlá môžu nielen podporiť zdravie obličiek, ale aj poskytnúť telu potrebné teplo a energiu na prekonanie chladného počasia.

V tomto článku sa pozrieme na zásady stravovania v zime podľa TČM a na to, ako môžeme upravit svoj jedálniček, aby sme počas zimy udržali harmóniu v tele i v duši.

zima podľa tradičnej čínskej medicíny

V tradičnej čínskej medicíne je zima obdobím, ktoré je spojené s elementom vody, energiou jin a orgánmi obličiek a močového mechúra. Zima predstavuje čas pokoja, spomalenia a hĺbkovej regenerácie. Telo aj myseľ prirodzene inklinujú k odpočinku, aby sa uchovala energia, ktorú budeme potrebovať v aktívnejších obdobiach roka.

Možno sa budete pýtať, prečo sú v tomto období tak dôležité práve obličky. V TČM sa totiž obličky považujú za "koreň života," pretože v nich sídli základná životná esencia (jing), ktorá je zodpovedná za vitalitu, rast, reprodukciu a celkové zdravie.
Počas zimy dosahuje jing (pasívna, chladná a tichá energia), svoj vrchol. Jinová energia podporuje introspekciu, regeneráciu a udržiavanie tepla vo vnútri tela. Naopak, jangová energia (aktívna a teplá) je na svojom minime, čo znamená, že telo môže byť citlivejšie na chlad a slabšie voči vonkajším vplyvom.

Počas zimy je preto extrémne dôležité posilňovať obličky, pretože ich správna funkcia pomáha udržiavať telo teplé, chráni ho pred chladom a posilňuje imunitný systém.

Prinášame aj pár tipov, ako na to
* Chráňte si oblasť bedier a spodnej časti chrbta (oblasť spojenú s obličkami).
* Vyhýbajte sa prechladeniu a udržiavajte vnútorné teplo pomocou teplého oblečenia a výživy.
* Obmedzte nadmernú aktivitu, ktorá môže vyčerpať jangovú energiu potrebnú na udržiavanie telesnej teploty.

Ako vidíte, zima je naozaj ideálnym obdobím na spomalenie tempa, podporu tela teplými a výživnými jedlami a na zameranie sa na vnútornú rovnováhu. V ďalšej časti sa pozrieme na konkrétne zásady stravovania, ktoré pomôžu udržať telo zdravé a v harmónii počas týchto chladných mesiacov. 

zásady stravovania v zimných mesiacoch

Stravovanie v zime má podľa tradičnej čínskej medicíny za cieľ podporiť vnútorné teplo, udržiavať energiu obličiek a pomáhať telu v jeho prirodzenej regenerácii. Je to čas, keď by sme sa mali zamerať na výživné, ľahko stráviteľné jedlá, ktoré nás zahrejú a poskytnú dostatok energie na zvládnutie chladného obdobia.

* podpora jangovej energie
Ako píšeme vyššie, počas zimy je jangová energia (teplá, aktívna) na svojom minime, preto je dôležité ju posilňovať prostredníctvom stravy. Do jedálnička zaraďte teplé potraviny - koreňová zelenina (mrkva, zeler, paštrnák), tekvica, batáty, koreniny na zahriatie napríklad zázvor, škorica, klinčeky, čili, čierne korenie a blahodárne pôsobia aj teplé nápoje - bylinné čaje (zázvorový, škoricový), horúca voda s citrónom.

* konzumácia varených a teplých jedál
Surová a studená strava (napríklad šaláty, smoothies) môže v tomto období oslabovať trávenie a znižovať vnútorné teplo. Prednosť dajte duseným, vareným a pečeným jedlám, polievkam a vývarom, ktoré sú nielen výživné, ale aj ľahko stráviteľné, alebo skvelé sú aj jedlá z jedného hrnca (napr. dusené mäso so zeleninou).

* výživa pre obličky
Keďže kľúčovým orgánom sú v tomto období obličky, je dôležité posilňovať ich. Zamerajte sa na potraviny tmavej farby: čierne fazule, čierny sezam, morské riasy, potraviny bohaté na minerály: orechy, semienka, celozrnné obilniny, potraviny s mierne slanou chuťou, ktorá podľa TČM podporuje element vody (napr. miso, sójová omáčka v malých množstvách).

* udržiavanie rovnováhy
Aj v zime je dôležité nepreťažovať telo príliš ťažkými alebo mastnými jedlami. Udržiavajte rovnováhu medzi výživnými jedlami a ľahšími pokrmami.

* dostatok teplých tekutín
Pitný režim je v zime rovnako dôležitý, avšak namiesto studených nápojov uprednostnite teplé. Skvelou voľbou sú horúce čaje z byliniek ako zázvor, ibištek, škorica, alebo aj vývary z kostí, ktoré nielen zahrejú, ale aj podporia regeneráciu tela.

TCM_zima1
základný zoznam odporúčaných potravín na zimu

Ako sme si už povedali, strava v zime by mala byť bohatá na potraviny, ktoré telo zahrejú, podporia jeho regeneráciu a posilnia obličky. Ak by ste tento typ stravovania chceli vyskúšať a stále vám chýba inšpirácia, tu sú niektoré z kľúčových zložiek, ktoré by mali tvoriť základ zimného jedálnička podľa TČM

* potraviny na zahriatie
koreňová zelenina: mrkva, paštrnák, zeler, červená repa
koreniny a bylinky: zázvor, škorica, kurkuma, čili, klinčeky, čierne korenie
teplé polievky a vývary: napríklad vývar z kostí alebo zeleninové polievky

* potraviny na podporu obličiek
tmavé potraviny: čierne fazule, morské riasy (wakame, nori), čierny sezam, čierna ryža
potraviny bohaté na minerály: vlašské orechy, mandle, chia semienka, quinoa
ryby: losos, sardinky, tresčia pečeň (bohaté na omega-3 mastné kyseliny)

* fermentované potraviny
miso polievka, kimchi, kyslá kapusta alebo iná fermentovaná zelenina

* celozrnné obilniny
ovsené vločky na kaše, pohánka, jačmeň, pšeno,hnedá ryža alebo quinoa ako príloha

* ovocie na zimu
Aj keď sa zima spája viac so zeleninou, určité druhy ovocia podporujú energiu tela. Patrí sem napr. sušené ovocie ako datle, či figy, ale aj jablká a hrušky, ktoré sú vhodné pečené alebo dusené s koreninami, ako je škorica.

* tekutiny a nápoje
Horúce čaje zo zázvoru, ibišteka alebo škorice, horúca voda s citrónom a medom, teplé vývary, ktoré nielen zahrejú, ale dodajú telu potrebné živiny.

Ako vidíte, možností je naozaj veľmi veľa a strava tak dokáže byť naozaj veľmi pestrá.

TCM_zima2_1

čomu sa v zime vyhnúť

Aj keď zima vyžaduje výživnejšie a teplé potraviny, existujú jedlá a návyky, ktoré môžu oslabiť energiu tela, najmä tráviaci oheň a jangovú energiu. Vyhnúť sa týmto potravinám a praktikám pomôže zachovať rovnováhu a zdravie počas chladných mesiacov.

* studené nápoje a jedlá
Chladné jedlá a nápoje oslabujú tráviaci systém, ktorý potrebuje teplo na efektívne spracovanie potravy. Konzumácia studených jedál môže viesť k hromadeniu vlhkosti v tele, čo spôsobuje únavu a oslabenie imunity. Zaraďujeme sem studené smoothies, zmrzlina, nápoje s ľadom, studené šaláty.

* surové potraviny vo veľkých množstvách
Surová strava (napríklad čerstvé šaláty alebo surové ovocie) môže oslabiť tráviaci oheň a vnútorné teplo. Tieto jedlá sú vhodnejšie na leto, kedy telo prirodzene zvláda viac chladu. Skúsme teda obmedziť sushi, čerstvé ovocie a zeleninu konzumovanú priamo z chladničky.

* nadmerná konzumácia cukru a rafinovaných potravín
Sladkosti a rafinované sacharidy môžu zaťažiť slezinu a žalúdok, čo vedie k oslabeniu trávenia a celkového imunitného systému. Príkladom môžu byť koláče, sladké nápoje, biele pečivo, jedlá z bielej múky a podobne. 

* nadmerná konzumácia mliečnych výrobkov
Mliečne výrobky môžu podporovať vznik hlienu a vlhkosti v tele, čo je obzvlášť nevhodné v zime, keď je telo náchylné na respiračné ochorenia. 

* príliš slané a mastné jedlá
Hoci mierne slaná chuť podporuje obličky, nadmerná konzumácia soli alebo veľmi ťažkých jedál môže viesť k preťaženiu obličiek a tvorbe stagnácie v tele.

* prejedanie sa a nepravidelnosť v stravovaní
Zima je časom spomalenia, a preto je dôležité jesť rozumne a nepreťažovať tráviaci systém. Prejedanie sa alebo nepravidelné stravovanie môže oslabiť trávenie a viesť k únave.

Dodržiavaním týchto zásad sa môžete vyhnúť zbytočnému oslabeniu tela a umožníte mu lepšie zvládnuť zimné obdobie.

prínosy zimného stravovania podľa TČM a príprava na jar

Zimné stravovanie podľa zásad tradičnej čínskej medicíny prináša mnoho zdravotných výhod. Jeho cieľom je nielen posilniť telo počas najchladnejších mesiacov, ale tiež položiť základy pre zdravie a vitalitu v nadchádzajúcom jarnom období.

* posilnenie imunity a odolnosti
Správna strava v zime pomáha podporovať jangovú energiu, ktorá je kľúčová pre udržanie tepla a odolnosti voči vonkajším patogénom. Výživné, teplé jedlá znižujú riziko prechladnutia, chrípky a ďalších zimných ochorení.

* podpora obličiek a základnej životnej energie
Zima je obdobím, keď sú obličky najviac aktívne. Posilnením tohto orgánu cez vhodnú výživu ukladáme do "zásobníka" našu životnú energiu (jing), ktorú budeme potrebovať v dynamickejšom jarnom a letnom období.

* rovnováha tráviaceho systému
Konzumáciou varených a teplých jedál sa predchádza oslabeniu tráviaceho ohňa. Tým sa telo stáva efektívnejším v získavaní živín z potravy, čo podporuje celkovú energiu a vitalitu.

* hladký prechod do jari
Keď telo dostane v zime správnu výživu a regeneráciu, na jar je pripravené na prirodzené „prebudenie“. Obdobie jari je spojené s elementom dreva a s pečeňou, ktorej činnosť podporujú práve zdravé obličky. Zimné stravovanie tak nepriamo ovplyvňuje schopnosť tela efektívne sa očistiť a obnoviť počas jari.

* návyky pre celý rok
Stravovanie podľa TČM v zime nás učí prispôsobovať sa prírodným cyklom. Rešpektovanie týchto zásad môže priniesť lepšiu rovnováhu medzi prácou a odpočinkom, hlbšie spojenie s vlastným telom a s jeho potrebami, schopnosť prispôsobiť stravu a životný štýl jednotlivým obdobiam.

Je dôležité uvedomiť si, že zima nie je len časom chladného počasia, ale aj obdobím introspekcie a regenerácie. Prispôsobenie stravovania sezóne podľa tradičnej čínskej medicíny, nám umožňuje udržiavať zdravie, vitalitu a pripraviť sa na dynamickejšie obdobia roka. Vychutnávajme si teplé a výživné jedlá, rešpektujme svoje telo a využime tento čas na hĺbkovú regeneráciu.

Zdroje

https://www.fusionhealth.com.au/blogs/immune-health-recipes-and-lifestyle-tips/6-tips-for-healthy-winter-eating-from-traditional-chinese-medicine?srsltid=AfmBOooshITLQNsmRExTWvA6ZUkzr6VAxY6ZDWoMelme5CsvNBALmLKn

https://prospectphysioandhealthplus.com/blog/unlock-the-secrets-of-winter-eating-traditional-chinese-medicines-perspective-for-a-healthy-season-and-some-amazing-recipes

https://www.ondol.com.au/5-tips-for-winter-nourishment-from-traditional-chinese-medicine/