Endometrióza. Slovo, ktoré pre mnohé ženy znamená viac než len diagnózu. Dlhoročná bolesť, únava, nekonečné návštevy u lekárov a často aj pocit, že ich telo bojuje proti nim samotným. Hoci postihuje milióny žien na celom svete, stále sa o nej rozpráva pomerne málo.
Témam v našich článkoch, sa chceme venovať otvorene, bez strachu, tabu či mýtov a inak tomu nebude ani teraz.
Čo je endometrióza?
Endometrióza je chronické gynekologické ochorenie, pri ktorom sa tkanivo podobné sliznici maternice (tzv. endometrium) nachádza mimo maternice, napríklad na vaječníkoch, vajíčkovodoch, močovom mechúre či dokonca v črevách. Toto tkanivo reaguje na hormonálne zmeny počas menštruačného cyklu rovnako ako sliznica v maternici - zahusťuje sa, krvácanie sa snaží opustiť telo… ale nemá kam. To spôsobuje zápaly, bolesti, tvorbu zrastov a v niektorých prípadoch aj neplodnosť.
Endometrióza nie je "len silná menštruácia". Je to komplexné ochorenie, ktoré môže zasahovať do každodenného života ženy, fyzicky aj psychicky. Pomerne desivým faktom je, že tento zdravotný problém postihuje približne 10 % žien vo fertilnom veku, čo predstavuje viac ako 190 miliónov žien na celom svete.
Príznaky a prejavy endometriózy
Endometrióza môže mať širokú škálu príznakov, ktoré sa líšia od ženy k žene. Často je problémom to, že tieto príznaky môžu byť zamieňané s bežnými menštruačnými ťažkosťami alebo inými zdravotnými problémami, čo môže oddialiť správnu diagnózu. Je preto dôležité vedieť, na čo si dať pozor.
*Bolesť pri menštruácii (dysmenorea)
Jedným z najčastejších príznakov endometriózy je bolesť počas menštruácie, ktorá je oveľa silnejšia a dlhšie trvá než bežné menštruačné kŕče. Tento typ bolesti môže začať pred menštruáciou a pokračovať niekoľko dní počas nej. Niektoré ženy pociťujú aj bolesť pri ovulácii (v strede cyklu), čo môže byť ďalším varovným signálom.
*Bolesť pri sexuálnom styku (dyspareunia)
Bolesť počas styku je ďalším častým symptómom. Tento príznak je pre ženy často pomerne ťažko riešiteľný, pretože sa ho hanbia riešiť s partnerom, alebo sa domnievajú, že ide o bežný problém. Bolesť sa môže objaviť hlboko v oblasti panvy alebo v podbrušku.
*Chronická panvová bolesť
Ženy s endometriózou často zažívajú aj chronickú panvovú bolesť, ktorá sa môže zhoršovať pred menštruáciou a počas nej, ale nie je limitovaná len na tieto dni. Mnohé ženy hlásia, že majú problémy s každodenným fungovaním práve kvôli tejto pretrvávajúcej bolesti.
*Únava a vyčerpanie
Endometrióza môže spôsobiť chronickú únavu, ktorá nezmizne ani po odpočinku. Mnohé ženy hovoria, že sa cítia neustále unavené, čo môže ovplyvniť ich každodenný život a schopnosť vykonávať bežné činnosti. Tento príznak je často podceňovaný, no môže byť veľmi obmedzujúci.
*Problémy s plodnosťou
Endometrióza je jednou z hlavných príčin ženských problémov s plodnosťou. Až 50 % žien s endometriózou má problémy s otehotnením. V niektorých prípadoch môže byť endometrióza diagnostikovaná až po tom, ako žena zistí, že sa jej nedarí otehotnieť. Toto je pre mnohé ženy obzvlášť frustrujúce, pretože symptómy ochorenia sa môžu objavovať aj bez výrazných bolestí.
*Iné symptómy
Medzi ďalšie príznaky môžu patriť:
- Nepravidelná menštruácia (môže sa objaviť silné alebo predĺžené krvácanie)
- Bolesti pri močení alebo vyprázdňovaní (najmä počas menštruácie)
- Nevoľnosti alebo nadúvanie
- Problémy so zažívaním (napr. zápcha alebo hnačka)
Ak sa u vás niektoré z týchto príznakov vyskytujú, je najlepšie obrátiť sa na lekára. Včasná diagnostika a liečba endometriózy môžu výrazne zmierniť bolesť a zlepšiť kvalitu života. Ak si nie ste isté, čo všetko môže súvisieť s endometriózou, je dobré viesť si denník symptómov, ktorý pomôže aj lekárovi.
Diagnostika endometriózy
Diagnostika endometriózy môže byť zložitá, pretože príznaky sú veľmi rôznorodé a často sa prekrývajú s inými gynekologickými alebo zažívacími problémami. Mnoho žien, ktoré trpia endometriózou, si myslí, že ich bolesti sú „normálne“, a preto je často potrebné, aby venovali pozornosť dlhodobým a závažným symptómom, ktoré by mohli naznačovať toto ochorenie.
*kedy ísť k lekárovi
Ak pociťujete neobvyklé bolesti počas menštruácie, bolesti pri sexuálnom styku, alebo iné symptómy, ktoré neprechádzajú, je dôležité navštíviť lekára. Nie je normálne trpieť silnými bolesťami, ktoré obmedzujú každodenný život. Ak sa objavia aj ďalšie príznaky, ako nepravidelná menštruácia, únava alebo problémy s plodnosťou, rozhodne by ste nemali čakať.
*ultrazvukové vyšetrenie
Ultrazvuk je jednou z najbežnejších diagnostických metód, ktorú lekári používajú na zobrazenie orgánov v panve. Môže pomôcť odhaliť cysty na vaječníkoch, ktoré sú spojené s endometriózou. Avšak, aj keď ultrazvuk pomôže tieto cysty odhaliť, nedokáže vždy úplne potvrdiť prítomnosť endometriózy. Nie všetky ženy s týmto ochorením majú cysty viditeľné.
*magnetická rezonancia (MRI)
V niektorých prípadoch môže lekár odporučiť MRI na podrobnejšie zobrazenie orgánov v panve. MRI poskytuje vysokú kvalitu snímok, ktoré môžu pomôcť odhaliť rozsah ochorenia, vrátane prítomnosti zrastov alebo poškodenia tkanív. Táto metóda sa zvyčajne používa na podrobnejšie mapovanie rozsahu endometriózy.
*laparoskopia
Najpresnejšou a najspoľahlivejšou metódou na diagnostiku endometriózy je laparoskopia. Ide o chirurgický zákrok, pri ktorom sa pomocou malých rezov a kamery vkladanej do brušnej dutiny pozorujú orgány v panve. Laparoskopia umožňuje nielen potvrdiť diagnózu, ale aj priamo odstrániť endometriálne tkanivo, ktoré sa nachádza mimo maternice.
Tento zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii a je považovaný za najspoľahlivejší spôsob, ako diagnostikovať endometriózu. Počas laparoskopie môže lekár vykonať aj biopsiu, teda odber vzorky tkaniva, ktorý môže byť následne testovaný na prítomnosť endometrioidného tkaniva.
Dôležitosť včasnej diagnostiky
Endometrióza je ochorenie, ktoré sa často diagnostikuje až v pokročilých štádiách, čo môže mať vplyv na zdravie a kvalitu života. Včasná diagnostika môže zlepšiť možnosti liečby a zabrániť ďalšiemu poškodeniu orgánov.
Liečba endometriózy - cesta k úľave a rovnováhe
Endometrióza síce zatiaľ nie je úplne vyliečiteľná, ale existujú rôzne možnosti, ako zmierniť jej príznaky a zlepšiť kvalitu života. Každá žena je iná a preto je liečba vždy individuálna, závisí od veku, plánov do budúcnosti (napr. tehotenstvo), rozsahu ochorenia a závažnosti príznakov.
*hormonálna liečba
Cieľom hormonálnej terapie je znížiť alebo úplne zastaviť menštruačný cyklus, čím sa obmedzí rast endometriálneho tkaniva mimo maternice.
najčastejšie používané hormonálne metódy:
- hormonálna antikoncepcia (tablety, náplasti, vaginálne krúžky) - potláča ovuláciu a stabilizuje hormonálnu hladinu
- gestagény - znižujú estrogén, čím bránia rastu ložísk endometriózy
- hormonálna špirála - uvoľňuje hormón lokálne v maternici, čo môže pomôcť zmierniť príznaky
- agonisti GnRH - silné lieky, ktoré navodzujú „umelú menopauzu“, používajú sa len v ťažkých prípadoch a pod lekárskym dohľadom
Hormonálna liečba môže mať vedľajšie účinky ako výkyvy nálad, únava, zmeny hmotnosti či pokles libida, a nie je vhodná pre všetky ženy, najmä sa neodporúča pre tie, ktoré plánujú otehotnieť.
*chirurgická liečba
Ak hormonálna terapia nestačí, lekár môže odporučiť laparoskopickú operáciu, pri ktorej sa endometriálne ložiská odstránia. Tento zákrok môže výrazne zmierniť bolesť a u niektorých žien zlepšiť šance na otehotnenie.
typy chirurgických zákrokov:
- laparoskopia - najčastejší spôsob, minimálne invazívna operácia
- laparotómia - rozsiahlejší zákrok (zriedkavejší)
- odstránenie maternice (hysterektómia) - extrémna možnosť pri ťažkých a nezvládnuteľných prípadoch
Chirurgická liečba môže pomôcť, ale nie vždy ochorenie úplne odstráni. Niekedy sa ložiská vrátia.
*podporné a alternatívne metódy
Mnohé ženy hľadajú aj alternatívne alebo podporné prístupy, ktoré im pomáhajú zvládať príznaky. Aj keď nenahrádzajú lekársku liečbu, môžu výrazne zlepšiť kvalitu života
Zmena stravy
Väčšinou ide o protizápalovú stravu, obmedzenie cukru, laktózy, lepku či spracovaných potravín.
Doplnky výživy
V súčasnosti existuje celý rad látok, ktoré dokážu dopomôcť k tomu, aby sme sa vo svojom tele cítili čo možno najlepšie. Jedným z produktov, na ktoré sme v Organic Oasis právom hrdí, sú ženské probiotiká PROBIO WOMAN THERAPY. Obsahujú až 13 probiotických kmeňov, vrátane prebiotík a okrem toho že zmierňujú príznaky PMS, aj menopauzy, majú aj ďalšie benefity ako podpora vaginálnej rovnováhy, regulácia hormónov, kontrola hmotnosti a prevencia osteoporózy.
Do svojho života ich zaradili aj ženy, ktoré trápi endometrióza a o príbehu jednej z nich sa dočítate o malú chvíľu.
Pohyb a joga - jemné cvičenia zamerané na pohyb a dýchanie, môžu uvoľniť napätie v panvovej oblasti
Fyzioterapia panvového dna - pomáha pri chronickej bolesti a fyzioterapia ako taká, je čoraz viac využívaná aj v súvislosti s inými ženskými problémami
Psychologická podpora - realitou je, že endometrióza žiaľ ovplyvňuje aj psychiku, veľkou oporou preto môže byť terapia alebo podporné skupiny
Príbeh zo života jednej z vás
Stále si stojíme za tým, že našim poslaním, je vytvárať produkty, ktoré našim zákazníkom reálne pomáhajú. O to viac sa tešíme, ak sa s nami podelíte o svoje skúsenosti s nimi.
V súvislosti s endometriózou, by sme radi zazdieľali skúsenosť našej zákazníčky Lucie.
Práve Lucii totiž v roku 2014 diagnostikovali endometriózu aj adenomyózu. Podstúpila operáciu, prišla o vaječník, o pár rokov neskôr sa endometrióza rozšírila aj na črevá. Ako hovorí:”Bolesť bola len jednou z mnohých tvárí tejto choroby."
Po narodení dcérky sa o svoju endometriózu prestala starať. "Na rebríčku hodnôt som sa dala na posledný šteblík. A hoci som si sľúbila, že taká mama nebudem, stalo sa."
A potom prišla zmena, kedy Lucii kamarátka odporúčila ženské probiotiká PROBIO WOMAN THERAPY.
"Nechcem zachádzať do detailov, ale endometrium, ktoré ma opúšťalo mesačne o veľkosti dlane, sa zmenšilo na veľkosť nechta. Ak počas menštruácie dodržím pitný režim, endometrióza je vďaka týmto probiotikám zlúčiteľná so životom."
“Skúsila som toho veľa, ale až tieto probiotiká mi priniesli niečo výnimočné. Navracajú mi moje telo naspäť do vlastníctva. A ja ho potom môžem poslať do sveta."
Nás tento príbeh dojal, pretože to dáva našej práci ešte väčší zmysel. Endometrióza je neviditeľná, no jej vplyv na život ženy môže byť naozaj obrovský. Ide o skutočne obšírnu a zaujímavú tému, ktorej sa stále nevenuje dostatok pozornosti. A ak vás, alebo niekoho z okolia endometrióza trápi, nezabudajte že nie ste samé.
Zdroje
https://www.yalemedicine.org/conditions/endometriosis
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/10857-endometriosis
https://www.institutendometriose.com/en/lendometriose/le-diagnostic/
https://www.endodiag.com/early-diagnosis