Veľké množstvo žien má pocit, že sa v tomto citlivom období stávajú neviditeľnými. Spoločnosť tému menopauzy stále trochu ignoruje, takže je to žiaľ pochopiteľné. Poďme to spolu zmeniť a povedať si niečo viac o tom, čo sa v tomto období so ženou vlastne deje.
Tento článok, by sme chceli začať jednym krásnym citátom od Dr. Robin N. Phillips: ,,Menopauza je prirodzenou súčasťou života ženy a nie chorobou. Je to obdobie, ktoré prináša výzvy, ale aj príležitosti na osobný rast a nové začiatky.“
Menopauza a jej fázy
Na úvod je dôležité povedať, že ide o naozaj individuálny proces, ktorý každá žena prežíva úplne inak.
Ide o prirodzený biologický proces, ktorý označuje koniec menštruačného cyklu a plodnosti ženy. Nastáva, keď vaječníky prestanú produkovať vajíčka a zníži sa tvorba hormónov estrogénu a progesterónu. Oficiálne sa menopauza diagnostikuje po 12 mesiacoch bez menštruácie.
Je veľmi ťažké určiť, kedy k menopauze dochádza, no väčšinou je to medzi 45. a 55. rokom života. V dôsledku genetických faktorov, zdravotných stavov (napríklad pri chirurgickom odstránení vaječníkov, pri chemoterapii), alebo ako súčasť predčasnej menopauzy môže nastať aj skôr (pred 40. rokom života).
Fázy menopauzy
Tak ako menštruácia, ani menopauza nepríde len tak, zo dňa na deň. Má určité fázy, ktoré si spolu rozoberieme.
*Perimenopauza
Ide o obdobie pred menopauzou, počas ktorého ženské telo prirodzene prechádza do menopauzy, čo znamená koniec reprodukčných rokov. Môže začať v rôznom veku, najčastejšie prichádza okolo 40 roku života, kedy si začíname všímať menštruačnú nepravidelnosť a ďalšie možné symptómy. Niektoré ženy si však všimnú zmeny už vo veku 30 rokov.
Ak vás zaujíma, čo sa v tomto období deje s hormónmi, hladina estrogénu – hlavného ženského hormónu, v tele stúpa a klesá veľmi nerovnomerne. Tým sa môžu menštruačné cykly predĺžiť, alebo skrátiť. Prípadné sú aj príznaky, podobné menopauze, ako napr. návaly horúčavy, problémy so spánkom, vaginálna suchosť, príznaky osteoporózy a podobne.
Ak žena prežije 12 mesiacov bez menštruácie, perimenopauza končí a nastáva obdobie menopauzy.
*Menopauza
Ako spomíname vyššie, ide o obdobie, kedy už žena nemenštruuje. Ide o jednorazový biologický míľnik, ktorý označuje poslednú menštruáciu v živote ženy. Tento moment sa spätne diagnostikuje, keď žena nemala menštruáciu 12 po sebe nasledujúcich mesiacov.
*Postmenopauza
Toto je obdobie po menopauze. V postmenopauze zostáva žena do konca života. Zatiaľ čo väčšina symptómov menopauzy sa v postmenopauze zmierni, mierne menopauzálne symptómy môžete mať aj niekoľko rokov po menopauze. Ženy v postmenopauzálnej fáze sú vystavené zvýšenému riziku osteoporózy a srdcových ochorení v dôsledku nízkej hladiny estrogénu.
Príznaky menopauzy
Zmeny v hladinách hormónov spôsobujú rôzne príznaky. Niektoré ženy ich majú intenzívne, zatiaľ čo iné majú len mierne príznaky.
Najčastejšie z nich:
- Nepravidelná menštruácia, alebo rôzne silná intenzita menštruácie
- Návaly tepla , tiež známe ako vazomotorické symptómy (náhly pocit tepla, ktorý sa šíri po tele)
- Nočné potenie a/alebo návaly chladu
- Vaginálna suchosť
- Nutkanie na močenie (naliehavá potreba častejšie močiť)
- Ťažkosti so spánkom (nespavosť)
- Emocionálne zmeny (podráždenosť, zmeny nálady alebo depresia)
- Suchá pokožka, suché oči alebo sucho v ústach
- Zhoršenie predmenštruačného syndrómu (PMS)
- Citlivosť prsníkov
Ďalšie príznaky
- Búšenie srdca
- Bolesti hlavy
- Bolesti kĺbov a svalov
- Zmeny libida
- Ťažkosti so sústredením alebo výpadky pamäte (často dočasné)
- Priberanie na váhe
- Strata alebo rednutie vlasov
Ako zvládať menopauzu o niečo ľahšie
Samozrejme chápeme, že akýkoľvek prechod do novej etapy života, môže byť náročnejší. Preto tu máme pár tipov, ktoré by mohli pomôcť.
1. Strava a výživa pre hormonálnu rovnováhu
Aby ste podporili hormonálnu rovnováhu, pestrý jedálniček je viac ako žiadaný. Pomôcť môžu napr. potraviny bohaté na vápnik (mliečne výrobky, tofu, mandle), zdravé tuky, ktoré obsahujú omega 3 mastné kyseliny (ovos, ľanové semienka, vlašské orechy). Ďalej sú to aj potraviny s fytoestrogénmi (sója, ľanové semienka, sezamové semienka a strukoviny), ale aj potraviny bohaté na vlákninu, ktoré pomáhajú regulovať trávenie a podporujú zdravý metabolizmus.
Vylúčiť, alebo minimálne obmedziť, odporúčame alkohol a kofeín, ktoré môžu zhoršovať návaly tepla a prispievať k nespavosti. Rovnako odporúčame vyhýbať sa spracovaným potravinám, ktoré obsahujú veľa soli a cukru, čo môže negatívne ovplyvniť zdravie kostí a hormonálnu rovnováhu.
Pomôcť tu samozrejme môžu aj doplnky výživy, ideálne také, ktoré sú špeciálne vyvinuté pre ženy.
Medzi jeden z nich, rozhodne patrí aj bestseller od ORGANIC OASIS LAB a to PROBIO WOMAN THERAPY. Obsahuje až 13 cielených živých probiotických kmeňov, vrátane prebiotík, na podporu vaginálnej rovnováhy, regulácie hormonálnej hladiny, zmiernenie PMS, kontroly hmotnosti a prevencie osteoporózy.
Tento produkt je bestseller právom. Vyskúšalo ho neuveriteľné množstvo žien, ktoré sa k nemu vracajú znova a znova.
Ak by ste si chceli dopriať ešte o čosi viac, Probio Woman Therapy, doplňte naším zeleným práškom FINE BODY THERAPY. Ide o vysoko špecializovaný výživový doplnok, s 23 prírodnými zložkami, 3 patentovanými látkami FERMOKINASE™, FERMERIC™ a Lynside®, s obsahom zelených a fermentovaných superpotravín, adaptogénnych húb, vitamínov, minerálov, enzýmov, antioxidantov a prebiotickej vlákniny. Je skvelý na celkovú revitalizáciu organizmu, zvýšenie energie, posilnenie imunity, redukciu zápalov, podporu chudnutia a zmiernenie predčasného starnutia organizmu.
2. Pohyb a fyzická aktivita
Pravidelný pohyb má nie len psychické, ale aj fyzické benefity, preto by sme ho ani v tomto období nemali zanedbávať. Okrem toho, že posilňuje kosti, čím znižuje riziko osteoporózy, podporuje zdravé srdce, udržiava stabilnú hmotnosť, zlepšuje náladu a znižuje výskyt depresie, či úzkosti.
Opäť platí, že každej žene vyhovuje niečo iné. Vyskúšať môžete napríklad silový tréning, ktorý posilňuje svaly a zvyšuje hustotu kostí, kardio cvičenie, ktoré podporuje srdcovo-cievne zdravie a zlepšuje kondíciu, alebo cvičenia ako joga, či pilates, ktoré pomáhajú s flexibilitou, rovnováhou a znižovaním stresu.
3. Spánková hygiena
Že nemáte kvalitný, ani pravidelný spánok? Rýchloto zmeňte! Dodržiavanie pravidelného režimu je totiž rovnako dôležité, ako všetko ostatné. Na spánok si vytvorte príjemné prostredie, ideálne ak bude miestnosť tmavá, tichá a chladná. Na zmiernenie nočného potenia, môžete použiť ventilátor. Niekomu pomáha pred spánkom aj relax v podobe čítania kníh, meditácie, alebo hlbokého dýchania.
Ak máte psychické vypätie a tým pádom aj problémy so spaním, pomôcť môže aj ANTI-STRESS THERAPY. Je to jedinečná prírodná zmes 7 aktívnych zložiek, vrátane 2 patentovaných látok pre odolnú psychiku, zníženie únavy, vyčerpania, stabilizovania hormonálnej rovnováhy a dobrý spánok. Kľúčovými zložkami produktu sú 2 patentované látky SERENZO™a Ashwagandha KSM-66®, ďalej vitamíny skupiny B spolu s prírodným horčíkom.
4. Zvládanie psychickej záťaže
Je potrebné, pripraviť sa na to, že v súvislosti s hormónmi, sa môže dostaviť aj väčšia psychická nepohoda, na ktorú sa ale viete pripraviť.
Medzi niektoré z techník, na zvládanie stresu patrí:
*meditácia a mindfulness: pomáhajú zvládať výkyvy nálad a stres
*joga alebo tai-chi: kombinujú pohyb a relaxáciu
*denník vďačnosti: zameranie sa na pozitívne stránky každého dňa
Určite svoj stav nezľahčujte, ani sa zaň nehanbite. Otvorene o svojich pocitoch komunikujte s ľuďmi, ktorým dôverujete. Nebojte sa využiť ani terapeutov, prípadne podporné skupiny, ktoré sa venujú ženám a téme menopauzy.
5. Fem-Tech pomôcky
FemTech (skratka pre Female Technology) je pojem, ktorý označuje technológie, produkty a služby zamerané na zlepšenie zdravia a životnej pohody žien. Ide o dynamicky sa rozvíjajúcu oblasť v zdravotníctve, ktorá využíva inovácie na riešenie špecifických potrieb žien v rôznych fázach ich života a teda aj v období menopauzy.
Medzi najznámenšie, patria rozhodne mobilné aplikácie, ktoré pomáhajú ženám pochopiť ich telo a aktívne sa podieľať na zvládaní menopauzy. Aplikácie sú väčšinou zamerané na sledovanie symptómov menopauzy a poskytovanie personalizovaných odporúčaní.
Ďalším produktom, ktorý pomáha ženám s návalmi tepla, je napr. inteligentný náramok Grace. Ide o prvý automatizovaný sledovací a chladiaci náramok na svete, ktorý je pripravený odhaliť a odraziť vaše potenie 24 hodín denne. Grace má za cieľ odhaliť nával tepla skôr, ako viete, že ho budete mať. V tom momente sa na vašom zápästí aktivuje chladiaca náplasť, ktorej cieľom je nával tepla zvrátiť. Vďaka plnej automatizácii môžete Grace nosiť aj počas spánku, aby ste bojovali s nočným potením.
Na trhu je takýchto pomôcok čoraz viac a my sa im určite budeme venovať.
Veríme, že otváranie tejto témy, pomôže nejednej z vás, ktoré si myslíte, že ste v tom sami. Nie, nie ste! Pamätajte, že kľúčom k zvládaniu menopauzy, je prijať túto fázu života s otvorenosťou a aktívnym prístupom. Sústeďte sa na seba, investujte do nových koníčkov, cestovania, či vzdelania. Menopauza je predsa nový začiatok.
Zdroje
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/menopause
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/perimenopause/symptoms-causes/syc-20354666
https://wellfemme.com.au/what-is-perimenopause/
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21841-menopause