Zubný kaz u detí. Prečo vzniká a ako ho poraziť?

Vedeli ste, že zubný kaz je jedno z najčastejších ochorení u detí? Mnohí rodičia si myslia, že mliečne zuby nie sú také dôležité, pretože ich neskôr nahradia tie trvalé. 
Pravda je však iná. Zdravie mliečnych zubov má zásadný vplyv na celkové zdravie a pohodu dieťaťa. Ako teda predísť tomu, aby sladkosti a zlá hygiena nezničili krásny úsmev vašich detí? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Čo je to zubný kaz?

Zubný kaz je jedno z najčastejších ochorení, ktoré postihuje zuby, a to nielen u detí, ale aj u dospelých. Ide o proces poškodenia zubnej skloviny, ktorý je spôsobený baktériami žijúcimi v ústach. Tieto baktérie sa živia cukrami z potravy, ktorú konzumujeme, a následne produkujú kyseliny. Kyseliny postupne narúšajú tvrdé minerálne vrstvy zubov, čo vedie k vzniku malých otvorov alebo kazov.

U detí je problém s kazom ešte výraznejší, pretože mliečne zuby majú tenšiu a menej odolnú sklovinu v porovnaní s trvalými zubami. To znamená, že kaz môže napredovať oveľa rýchlejšie, ak sa nezachytí včas.
Zubný kaz nie je len estetický problém. Ak sa nelieči, môže spôsobiť bolesť, infekcie, a dokonca ovplyvniť aj vývoj trvalých zubov. Je preto dôležité rozumieť, ako vzniká a prečo je prevencia kľúčová.

Dôvody vzniku zubného kazu u detí

Zubný kaz u detí, ani u dospelých nevzniká len tak sám od seba. Jeho tvorba je výsledkom kombinácie viacerých faktorov, ktoré sú u detí obzvlášť výrazné. 

Medzi hlavné dôvody patrí

* Nedostatočná ústna hygiena
Mnohé deti si ešte neosvojili správne návyky na čistenie zubov, a ak aj áno, ich technika čistenia býva nedokonalá. Zvyšky jedla a cukru tak zostávajú na povrchu zubov, čo vytvára ideálne prostredie pre baktérie, ktoré spôsobujú kaz.

* Strava plná cukru
Deti často konzumujú sladkosti, sladené nápoje či rôzne maškrty, ktoré obsahujú vysoké množstvo cukrov. Tieto cukry sú "potravou" pre baktérie v ústach, ktoré ich premieňajú na kyseliny, poškodzujúce zubnú sklovinu.

* Tenká a slabšia sklovina mliečnych zubov
Mliečne zuby majú tenšiu vrstvu skloviny a dentínu v porovnaní s trvalými zubami. Znamená to, že kaz sa dokáže rýchlo rozšíriť hlboko do zubu a spôsobiť bolesť alebo infekciu.

* Nočné dojčenie alebo fľaška na spanie
Ak deti zaspávajú s fľaškou obsahujúcou mlieko, džús alebo čaj sladený cukrom, zvyšky nápojov zostávajú na zuboch počas noci. V noci sa navyše tvorí menej slín, takže kyseliny nemá čo neutralizovať.

* Genetické predispozície
Niektoré deti môžu byť náchylnejšie na vznik zubných kazov kvôli dedičným faktorom, ako je zloženie slín, tvar zubov alebo dokonca hustota skloviny.

* Nedostatočný príjem fluoridu
Fluorid posilňuje zubnú sklovinu a robí ju odolnejšou voči kyselinám. Ak deti nepoužívajú fluoridovú zubnú pastu alebo žijú v oblasti kde nie je fluoridovaná voda, ich zuby môžu byť na tvorbu zubného kazu o čosi náchylnejšie.

Rozumieť príčinám zubného kazu je prvým krokom k jeho prevencii. Kombinácia správnych návykov, stravy a hygieny dokáže zázraky. Pozrime sa teda, ako detské zúbky ochrániť, čo možno najlepšie. 

Ako zubnému kazu predchádzať

Pri zubnom kaze je kľúčovou rozhodne prevencia. Ako rodičia, môžete pre ochranu zubou svojich detí, urobiť naozaj veľmi veľa. Tu je pár tipov od nás.

* Správna ústna hygiena
S pravidelnou ústnou hygienou, je potrebné začať už od útleho detstva. Čistenie zubov by malo začať už pri prerezaní prvého mliečneho zubu. Používajte jemnú detskú zubnú kefku, aby si dieťa ľahšie zvyklo a malé množstvo fluoridovej pasty (veľkosť zrnka ryže pre deti do 3 rokov).

Zuby nezabudnite čistiť dvakrát denne, dôležité je najmä večerné čistenie pred spaním, pretože práve v noci sa tvorí menej slín, ktoré by zuby chránili.
Takéto malinké deti, často ešte nemajú dostatočne vyvinutú motoriku, potrebnú na dôkladné čistenie zubov. Práve preto buďte ako rodičia trpezliví a deťom pri čistení zubov pomáhajte (minimálne do 8rokov).

* Zdravá strava a výživové doplnky
Rozumieme, že toto môže byť jeden z tých ťažších krokov, ale ide o jeden z návykov, z ktorých budete neskôr benefitovať. Skúste minimalizovať príjem sladkých jedál, sladkostí a sladkých nápojov na minimum. Ak ich dieťa konzumuje, zabezpečte aby ich jedlo počas hlavného jedla, nie medzi jedlami.

Deti_a_zuby_blog3
Namiesto toho skúste ponúknuť zdravšiu alternatívu, napríklad ovocie, zeleninu, orechy, alebo syry. Práve syr dokáže neutralizovať kyseliny a podporiť zdravé prostredie v ústach. Veľmi dôležitý je pitný režim, naučte deti piť čistú vodu, namiesto džúsov, či iných ochutených nápojov. Voda po jedle, môže navyše pomôcť spláchnuť zvyšky jedla zo zubov.

Deti, rovnako ako aj my dospelí, často nedokážu dostať potrebné množstvo prospešných živín len z potravy. Preto prichádza na rad pomoc, v podobe výživových doplnkov. Jedným z nich môže byť aj PROBIO KIDS THERAPY od Organic Oasis Lab.
Obsahuje až 8 cielených živých probiotických kmeňov pre deti, vrátane prebiotík a patentovanej vlákniny Lynside® s obsahom betaglukánu, na podporu imunity, rastu, dobrého trávenia a prevencie pred vznikom zubného kazu.
Ide o výživový doplnok v práškovej forme, s výbornou jahodovou príchuťou, takže deti s jeho užívaním nemajú žiadny problém. 

 Deti_a_zuby_blog2

 * Pravidelné návštevy u zubára
Prvá návšteva u zubára sa odporúča v priebehu prvého roka dieťaťa, resp. hneď po prerezaní prvého zubu. Extrémne dôležité sú aj preventívne prehliadky, alebo inak povedané, pravidelné návštevy (ideálne každých 6 mesiacov), ktoré pomáhajú odhaliť problémy v skorých štádiách a získať odborné rady o starostlivosti, od odborníka.

* Používanie zubnej pasty s obsahom fluoridov
Určite ste sa už stretli s mylným názorom o škodlivosti fluoridových zubných pást. Robilo sa množstvo štúdií a pri dodržiavaní odporúčanej dávky, sa nie je čoho báť.

Fluorid totiž pomáha zvyšovať odolnosť zubnej skloviny. Uistite sa, že deti používajú zubnú pastu s vhodným obsahom fluoridu
(pre deti mladšie ako 6 rokov to je 1000 ppm). Naučte deti, že zubná pasta sa nemá prehĺtať a je potrebné ju po čistení zubov vypľuť. 

* Výchova a zodpovednosť
Učte deti o dôležitosti hygieny hravou formou. Čistenie zubov totiž môže byť skutočne zábavné! Vyberte im zaujímavú zubnú kefku s obľúbenou postavičkou, alebo použite aplikácie a piesne na meranie času. Vyskúšajte zapojiť svoje deti do precesu a dovoľte im vybrať si svoju kefku či pastu. Ak budú mať pocit zodpovednosti, budú z čistenia zubov cítiť väčšiu radosť.

Starostlivosť o detské zuby nie je len o čistote, ale aj o vytváraní návykov na celý život. S trochou úsilia sa dá predísť mnohým problémom a zabezpečiť deťom zdravý úsmev. 

Čo robiť v prípade, že zubný kaz už vznikol

Aj pri najlepšej snahe sa môže stať, že zubný kaz jednoducho vznikne. V takom prípade je dôležité konať rýchlo a zabrániť jeho šíreniu. Ako na to?

* Nepanikárte, ale konajte promptne
Keď si všimnete, že na zube vášho dieťaťa je tmavá škvrna, biely fliačik, alebo ak sa sťažuje na bolesť, čo najskôr kontaktujte zubára. Zubný kaz sa nezlepší sám od seba, naopak, časom sa prehĺbi.

* Navštívte zubára
Ak sa kaz zachytí v počiatočnej fáze, niekedy stačí aplikácia fluoridu alebo menší zásah, ktorý zub rýchlo obnoví. Pokročilejší kaz je potrebné odstrániť a zub vyplniť plombou. Odborníci rozhodne neodporúčajú ignorovať kaz na mliečnych zuboch. Aj keď tieto zuby vypadnú, ich zdravie ovplyvňuje vývoj trvalých zubov. Neliečený kaz môže spôsobiť bolesť, infekcie a problémy s chrupom v budúcnosti.

* Ako dieťa pripraviť na ošetrenie?
Vysvetľujte. Povedzte dieťaťu čo sa bude diať, používajte pozitívny a jednoduchý jazyk, aby sa dieťa nebálo. Sami nebuďte vystrašení. Ak rodič prejavuje nervozitu, dieťa to ľahko prevezme. Zdôraznite mu, že návšteva zubára je bežná a dôležitá vec. Po ošetrení nešetrite chválou, dieťa to potrebuje. 

* Dôležitosť následnej starostlivosti
Po ošetrení u zubára, je kľúčové pokračovať v pravidelnom čistení a zdravom stravovaní. Poučte dieťa, že „opravovanie“ zubov nie je príjemné a lepšie je starať sa o ne tak, aby ďalšie kazy nevznikali.
Ak už dieťa nejaký kaz malo, je vyššia šanca, že sa objavia ďalšie. Preto sú pravidelné preventívne prehliadky ešte dôležitejšie.

Zdravý úsmev je nielen krásny, ale aj dôležitý pre celkové zdravie a sebavedomie človeka nie len v detstve, ale následne aj v dospelosti. Aj keď zubný kaz môže znieť ako bežný problém, jeho prevencia a včasné riešenie sú kľúčom k tomu, aby deti vyrástli so silnými a zdravými zubami. Pamätajte, že dobré návyky sa budujú už od prvého zubu a to, čo dnes naučíte svoje deti, im vydrží po celý život.


Zdroje

https://stomatolog.info/pre-pacientov/liecba-prevencia/zubny-kaz-u-deti

https://kidsdentalcare.co.uk/

https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/treatment-options-for-tooth-decay-in-children

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/tooth-decay-caries-or-cavities-in-children